Rehabilitacja

Rehabilitacja zwierząt

Rehabilitacja jest z powodzeniem stosowana w medycynie ludzkiej od wielu lat i od dawna znane jest jej korzystne działanie na organizm człowieka. W medycynie weterynaryjnej fizjoterapią po raz pierwszy zainteresowano się w latach 60-tych ubiegłego stulecia.

Rehabilitacja małych zwierząt zyskuje coraz większe uznanie wśród lekarzy weterynarii. Stanowi ona niezbędne uzupełnienie leczenia operacyjnego i farmakologicznego. Celem zoofizjoterapii jest zapobieganie postępowi choroby, usuwanie dolegliwości i przywracanie sprawności fizycznej.
W naszym gabinecie szczególny nacisk kładziemy na to, aby każda wizyta przebiegła w najbardziej komfortowych warunkach dla zwierzaka.
Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie i holistycznie. W gabinecie aby całościowo zaopiekować się pacjentem stosujemy dodatkowo olejki eteryczne klasy terapeutycznej, które wspomagają organizm zwierzęcia na różnych płaszczyznach. Zarówno fizycznych jak i emocjonalnych. Z pomocą przychodzi nam również akupunktura oraz szereg technik manualnych.
Wiemy, że skuteczna terapia, to ta, we współpracy z opiekunem, dlatego każdy z Państwa zostaje przez nas odpowiednio przeszkolony z zakresu niezbędnych działań ze zwierzęciem w domu.

By wzmocnić efekty terapeutyczne stosowanych przez nas metod manualnych proponujemy również pełen zakres zabiegów z zakresu fizykoterapii wykonywanych na nowoczesnym sprzęcie. Wykonujemy takie zabiegi jak:
– laseroterapię,
– magnetoterapię,
– elektroterapię
– ultradźwięki,
– ciepłolecznictwo,
– krioterapię,

Ponadto w czasie holistycznych terapii stosujemy:
– akupunkturę,
– kinesio taping
– osteopatię,
– masaż
– terapię manualną,
– hydroterapię,
– trening na bieżni suchej,
– psi fitness.

W jakich dysfunkcjach rehabilitacja może pomóc?

– stany zapalne narządów układu ruchu,
– choroby zwyrodnieniowe stawów obwodowych (osteoarthritis)
– choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (spondyloza, spondyloartoza)
– dysplazja stawów łokciowych czy biodrowych,
– złamania kości,
– zwichnięcia stawów,
– kulawizny,
– zaniki mięśniowe,
– nawykowe zwichnięcie rzepki,
– uszkodzenie więzadeł m.in. krzyżowego przedniego,
– jałowe martwice chrzęstno-kostne (osteochondroza – OCD oraz choroba Legg-Calve-Perthesa),
– amputacje.

– porażenia nerwów,
– zapalenia nerwów,
– niedowłady,
– zaburzenia równowagi,
– dyskopatia,
– spondyloza,
– zespół ogona końskiego.
– urazy rdzenia kręgowego
– zator włóknisto-chrzęstny
– mielopatia degeneracyjna
– polineuropatia

– wszelkiego rodzaju rany zwłaszcza trudno gojące się,
– blizny i bliznowce,
– odmrożenia,
– oparzenia,
– odleżyny,
– owrzodzenia.

Otyłość to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, skutkujące przekroczeniem prawidłowej masy ciała o ponad 15- 20%.
Problem ten dotyczy coraz większej liczby zwierząt. Podstawową przyczyną otyłości jest brak równowagi pomiędzy energią przyjmowaną a wydatkowaną. W większości przypadków otyłość jest wynikiem przekarmiania, braku ruchu lub obu tych czynników jednocześnie.
Wprowadzenie odpowiednich, regularnych ćwiczeń wpływa na obniżenie masy ciała. Program ćwiczeń opracowujemy indywidualnie dla każdego zwierzęcia z uwzględnieniem aktualnego stanu zdrowia oraz stopnia otyłości. W walce z otyłością w naszym gabinecie wykorzystujemy bieżnie suchą dla zwierząt Fit Fur Life, bieżnie wodna oraz różne formy zajęć ruchowych.

– dermatologiczne,
– laryngologiczne,
– stomatologiczne (zapalenie przyzębia).

Jak wygląda wizyta rehabilitacyjna? Jak się do niej przygotować?

Na pierwszą wizytę w gabinecie umawiamy się telefonicznie. Właściciel jest proszony o przyniesienie całej dotychczasowej dokumentacji medycznej zwierzęcia. Podczas wizyty w gabinecie przeprowadzamy badanie kliniczne oraz wywiad z właścicielem zwierzęcia.
Następnie zoofizjoteraputa ustala indywidualny plan rehabilitacji i przedstawia go właścicielowi.Jeśli nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia terapii, zabiegi mogą rozpocząć się już podczas pierwszej wizyty.
Zazwyczaj terapia obejmuje co najmniej 10 wizyt, jednak ich ilość i częstotliwość jest dobierana indywidualnie i może składać się z większej lub mniejszej liczby spotkań.
W przypadku wątpliwości, niejednoznacznych wyników czy konieczności dokładniejszego różnicowania może zaistnieć konieczność badań obrazowych oraz laboratoryjnych o czym zostaniecie poinformowani Państwo na spotkaniu z naszym terapueutą.